RSS
piątek, 11 lutego 2011
Wykonywanie rzutów wolnych i karnych

A więc zacznijmy od tego co to jest rzut wolny i rzut karny

  1. rzut wolny - jest to rzut wykonywany głównie z 9 metrów. Rzut wolny dzielimy na 2 sposoby:
  • Rzut wolny pośredni: zawodnik musi podać do partnera z drużyny i tem partner musi odrazu rzucić na bramke.
  • Rzut wolny bezpośredni: zawodnik nie zależnie od tego jaką ma sytuacje rzutową musi odrazu oddać rzut na bramke

 

2. Rzut karny - jest wykonywany z lini siódmego metra. Zasay wykonywania będą niżej:

  • Rzut karny powinien być wykonywany na zasadzie sam na sam z bramkarzem. Czyli jeden gracz powinien stać na lini siódmego metra a reszta zawodników powinna stać za strefą ( przerywaną linią boiska, która znajduje za linią 7 metra.
  • Przy rzucie karnym można podnieść tylko tylnią nogę. Przednią nogę powinno mieć się na lini
  • Jeżeli przy rzucie karnym przekroczy się linię rzutu ( linię 7 metra ) to rzut karny może zostać ( nawet musi ) być powtórzony.

No to teraz jak powinno się wykonywać rzut wolny.

Więc tak rzut wolny najczęściej wykonuje się z 9 metrów. Można też wykonać rzut wolny z 8 metrów ale to już jest żadkość w piłce ręcznej. Szczerze mówiąc to tylko raz się spotkałem z takim przypadkiem w którym wykonywało się rzut wolny z 8 metrów. Sędziowie mogą podyktować rzut wolny tylko wtedy kiedy zawodnik z przeciwnej drużyny zachowa się troche agresywnie wobec zawodnika drugiej drużyny. Nie chce pisać że " jak się zachowa niesportowo ", ponieważ za to jest kara 2 minut i nieraz żółta kartka.

 

Drugą rzeczą o której już pisałem to rzut karny. Jak rzut karny się wykonuje. Hmm dobre pytanie. Każdemu się wydaje, że rzut karny wykonuje się w taki sposób jaki jest wyżej opisany. To prawda nie ma co zaprzeczać. Ale za co można otrzymać możliwość wykonania rzutu karnego. Rzut karny jest dyktowany wtedy kiedy zawodnik drużyny broniącej atak przekroczy linie rzutu, lub gdy zachowa się niesportowo wobec przeciwnika atakującego. I takie niesportowe zachowanie kończy się karą 2 minut. Jakie ma bramkarz szanse na obronienie rzutu karnego. Też dobre pytanie, ale szanse są 50/50. Owszem bramkarz ma prawo wyjść tak mniej więcej do połowy strefy w której on może przebywać. Jeżeli bramkarz chce obronić rzut karny oczywiście może wyjść ale maxymalnie do połowy swojego pola. Aby mieć większe szanse na obronienie rzutu karnego to bramkarz powinen ( nawet musi ) stać bez ruchu do końca czyli do momentu oddania rzutu. Mówie tak, ponieważ jeżeli bramkarz zrobi jakiś zbędny ruch to ułatwi rzucającemu rzut karny zadanie i wtedy można stracić bramkę.


stroje w grze

A więc teraz narusze temat strojów, ponieważ jest też to ważne. Ubiór zawodników musi być jednolity dla wszystkich członków zespołu (nie dotyczy to bramkarzy); strój składa się ze spodenek i koszulek, opatrzonych numerami; numery na plecach powinny mieć przynajmniej 20 cm, a z przodu przynajmniej 10 cm; nie wolno używać kasków ani masek ochronnych, zakazane jest także noszenie biżuterii i okularów w twardych oprawkach oraz innych przedmiotów mogących narażać graczy na niebezpieczeństwo.

21:08, jano22321
Link Dodaj komentarz »
Czas gry

W piłce ręcznej czas gry to 60 minut. W grze jest też przerwa między połowami która trwa 15 minut. W grze trener może wziąść czas ( za zgodą sędziów stolikowych ). Dla tych którzy nie wiedzą po co bierze się czas to powiem. Czas sie bierze po to żeby trener ( przegranej lub wygranej drużyny ) powiedział im jak mają grać jakie ustawienie mają zastosować. I taki czas naprawde jest potrzebny w grze. Przerwa ta trwa góra do 2 minut. I taką przerwe można wziąść maximum 2 razy w ciągu jednej połowy.

Tagi: Czas gry
20:47, jano22321
Link Dodaj komentarz »
Faule

Pisze tutaj o tym, ponieważ faule mają różny kształt. Są faule:

  • pośrednie ( czyli przytrzymanie zawodnika przez minimum 5 sekund ) i sędziowie mogą nałożyć upomnienie
  • bezpośrednie ( czyli odepchnięcie zawodnika atakującego ) i sędziowie mogą nałozyć karę 2 minut i żółta kartką

są również inne rodzaje fauli ale nie zdołam ich opisać opisałem tylko 2 takie dość groźne faule. Ja szczerze mówiąc spotkałem się z wiele groźniejszymi faulami ale nie wiem jak je mam opisać

A tak przechodząc dalej to faul jest to nielegalne zetkniecie z przeciwnikiem lub z niespotowe zachowanie, które w piłce ręcznej ( w zależności od rodzaju faulu ) moga skończyć się upomnieniem, żółta kartką lub w najgorszym przypadku karą 2 minut.

A teraz przedstawie drugi rodzaj fauli a mianowicie:

  • faul w ataku ( jest odgwizdywany tylko wtedy kiedy atakujący "na chama" próbuje przebić się przez dobrze ustawioną obronę ) i taki faul kończy się często upomnieniem, żadko kiedy wykluczeniem z boiska na dwie minuty.
  • jest też naprawde ale naprawde żadko spotykany faul w obronie ( jest odgwizdywany tylko wtedy kiedy obrońca zachowa sie niesportowo wobec atakującego ) i taki faul kończy się upomnieniem i karą dwóch minut.

I teraz po faulach pasowalo by napisać jakie zasady obowiazują w karach więc tak:

żółtą kartke - otrzymuje się głownie za niesportowe zachowanie wobec zawodnika przeciwnej drużyny

upomnienie - otrzymuje się za faule lekkie lub niegroźnie wyglądające

karę 2 minut - otrzymuję się ją juz za naprawde groźnie wyglądające faule i za niesportowe zachowanie wobec sędziego.

Tagi: faule
19:46, jano22321
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 lutego 2011
Zasady gry

no to na początku objaśnie mniej więcej jak sie powinno grać w piłkę ręczną jakie jest najlepsze boisko jak powinni być ustawieni zawodnicy itp...

Pierwszą rzeczą w piłce ręcznej jest boisko ( chyba nie musze tłumaczyć do czego służy boisko ) i tam są ustawieni zawodnicy ( zaraz napisze jak powinni być prawidłowo ustawieni )

 

tak oto wyglada boisko do pilki recznej

I tak oto wyglada boisko do pilki recznej. A teraz zajmijmy się ustawieniem graczy. Najłatwiejszą pozycję ma oczywiście bramkarz, ponieważ on stoi tylko na bramce ale uwaga, jeżeli bramkarz wyjdzie z pola bramkowego to obowiązują go takie same zasady jak innych zawodików. Bramka może osiągac maxymalnie 2 metry wysokości i 3 metry szerokości więc najlepiej postawić dobrze zbudowanego i wysokiego bramkarza ( może byc również dobrze wygimnastykowany bramkarz ). Następnym takim dość ważnym elementem w grze jest obrona składająca się z 5 zawodników. Dlaczego pisze ze obrona jest dość ważnym elementem w grze, ponieważ obrona może zatrzymać atak przeciwnika a co za tym idzie przeciwnik nie zdobędzie gola. Ustawienia obrony mogą byc naprawde różne. Następnym elementem choć dość rzadkim jest linia pomocy znajdująca się pomiędzy obrońcami a atakującymi. Szczerze mówiąc byłem na kilku meczach Reprezentacji Polski w Piłce Ręcznej i tylko na jednym meczu zobaczyłem linie pomocy dlatego o tym pisze. Linia pomocy ma za zadanie głownie pomagać atakującym a w razie ataku przeciwnika musi powrócić nawet na linie obrony. Następną pozycja w grze jest linia ataku znajdująca się na lini środkowej boiska. Atakujący ma za zadanie jak sama nazwa wskazuje atakować na bramkę przeciwnika. Teraz dodam że zawodników w grze moze byc maxymalnie siedmiu wiec najlepsze ustawienie jest takie: 5 obroncow i 2 atakujących. I teraz ostatnia dość często spotykana pozycja to obrotowy. Obrotowy ma za zadanie zmylić obrońców i nie przekraczając lini siódmego metra strzelic na bramkę. Obrotowym może być atakujący, żadko obrotowym jest obrońca lub pomocnik. A teraz napisze o tym jaka powinna być dobra piłka. Jak zauważyliście jest juz opisane jaka piłka powinna byc dobra, ale sam od siebie teraz napisze. Dla graczy z wiekiem od 12 do 15 lat piłka powinna mieć wage około 350 g ( to dla chlopakow ), a dla dziewczyn z tego samego wieku piłka powinna mieć wage do 300 g. Następnym elementem gry są sędziowie bez których mecz by się nie odbył. Sędziowie są różni. Są sprawiedliwi sędziowie i są również sędziowie " Przekupieni ". Ci sędziowie przekupieni są tacy którzy wyraźnie sędziują na rzecz przeciwników. Jak pamiętamy mecz w 2011 roku a dokładnie chyba w styczniu sędzia wyraźnie sędziował na rzecz Duńczyków w sumie zaraz zobaczycie film. Niestety nie udało mi się odnaleść filmu ale myśle że wszyscy oglądali ten mecz. Teraz dodam ważną wiadomość że sędziów dzielimy na:

1. Sędziów głównych ( boiskowych )

2. Sędziów stolikowych

3. Sędziów techniczny zegarowy

4. Sędziów punktowych

5. I Sedziego sekretarza komisji

Tagi: zasady PR
20:27, jano22321
Link Dodaj komentarz »
Witam

na początku chciałem napisać o tym jak powstała piłka ręczna skąd się wzięła ta nazwa. Więc tak Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Na boisku może być maxymalnie siedmiu zawodników z każdej drużyny. Źródeł piłki ręcznej należy szukać w dalekiej przeszłości. Gry takie jak: urania w starożytnej Grecji, herpastum w starożytnym Rzymie czy fangballspiel w średniowiecznych Niemczech, były zbliżone do współczesnej piłki ręcznej. Są także świadectwa istnienia zbliżonych gier w średniowieczu: we Francji oraz pośród grenlandzkich Inuitów. W XIX wieku, istniały również podobne gry: haandbold w Danii, hazena w Czechach i na Słowacji, gandbol na Ukrainie, torball w Niemczech i lokalne wersje w Irlandii i Urugwaju. Dalej już będe pisał tylko i wyłącznie zasady gry.